© ID/ Lieven Van Assche
Luchtkwaliteit zal vaker als slecht beoordeeld worden door nieuwe WHO-waarden
De Belgische luchtkwaliteitsindex (BelAQI) wordt aangepast aan de strengere advieswaarden die de Wereldgezondheidsorganisatie WHO hanteert. Daardoor zal de luchtkwaliteit vaker slechter beoordeeld worden dan met de huidige index. Dat hebben Ircel, de intergewestelijke cel voor het leefmilieu en de drie gewestelijke milieumaatschappijen dinsdag meegedeeld.
De BelAQI-index geeft in één getal aan hoe goed of slecht de luchtkwaliteit uur per uur is, op basis van de hoeveelheid fijn stof, stikstofoxide en ozon. De index gaat van 1 - een uitstekende luchtkwaliteit - tot 10 - een “uitermate slechte” luchtkwaliteit.
De index is nu nog gebaseerd op advieswaarden die dateren van 2005, maar vanaf november wordt hij aangepast aan de advieswaarden die de WHO in september 2021 lanceerde voor fijn stof, stikstofoxide en ozon. De nieuwe waarden zijn strenger, omdat de WHO “op basis van nieuwe wetenschappelijke inzichten schat dat nadelige gezondheidseffecten van luchtvervuiling zich voordoen bij lagere concentraties dan eerder werd ingeschat”, zo staat in een persbericht van Ircel.
Die strengere waarden hebben ook gevolgen voor de Belgische luchtkwaliteitsindex. “In vergelijking met de oude BelAQI-index zullen er meer dagen voorkomen met een hogere (slechtere) beoordeling”, zegt ook de Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) op haar website.
De milieumaatschappijen benadrukken dat de luchtkwaliteit op zich er niet op achteruitgaat. “Integendeel, we stellen vast dat de luchtkwaliteit al verschillende decennia verbetert”, luidt het. “Het betekent wel dat het gezondheidsrisico bij gelijke concentraties nu hoger wordt ingeschat dan voorheen.”
WHO: “Wereldwijd meer dan 300 miljoen levensjaren verloren gegaan door coronapandemie”
Ook opletten met cola zero of stevia: WHO waarschuwt voor suikervervangers
Afgelopen decennium geen vooruitgang geboekt om vroeggeboortes tegen te gaan
WHO heft hoogste alarmniveau op voor coronapandemie: “Covid-19 is niet langer een gezondheidscrisis van internationale zorg”
Gebrek aan materiaal en uitbraak van epidemieën: WHO noemt situatie in Soedan “catastrofaal”
Drama dreigt door einde van sociaal tarief voor energie: “Nu al dubbel zo veel mensen met financiële problemen”
Brandweer haalt paarden uit kanaal in Lommel na urenlange reddingsoperatie
Al 170 hectare natuur opgegaan in vlammen bij brand in Hoge Venen, Belgische brandweer vraagt versterking van Duitse collega’s
Alweer een kasteel te koop in Limburg: “Eigenaars staan voor een keuze”
Regi (47) koestert nieuwe hoop op Milk Inc.-reünie: “Het gaat beter met Linda”
Pick-up belandt op betonnen vangrail op E313 in Tessenderlo