Minister van Justitie Vincent Van Quickenborne. — © BELGA
Van Quickenborne maakt werk van supersnelrecht
Minister van Justitie Vincent Van Quickenborne (Open VLD) legt zijn voorstel voor supersnelrecht volgende week een eerste keer op de regeringstafel, zodat het parlement er volgend jaar over kan stemmen. Dat zei hij vanmorgen in De Ochtend op Radio 1.
In de teksten die bijna afgerond zijn, wordt supersnelrecht mogelijk voor bepaalde feiten, legt Van Quickenborne uit. Dat zou onder meer het geval zijn voor de relschoppers die vorige zondag, na afloop van de WK-match België-Marokko, enkele wijken in Brussel onveilig maakten. “Binnen het supersnelrecht zouden ze zeven dagen aangehouden blijven, en dan voor de rechter moeten verschijnen”, aldus Van Quickenborne. Het zal wel moeten gaan om daders die op heterdaad betrapt worden, en ze zullen bekend moeten hebben.
Naar aanleiding van het Europees Kampioenschap Voetbal in België en Nederland, in 2000, werd al werk gemaakt van zo’n supersnelrechtwet, maar die stootte op een njet van het Grondwettelijk Hof. “We zullen tegemoetkomen aan de bezwaren van het Grondwettelijk Hof”, zegt Van Quickenborne daarover.
Een ander mogelijk struikelblok is dat de politie daders van feiten die in aanmerking komen voor supersnelrecht gerechtelijk zal moeten aanhouden en dat er dus aanwijzingen moeten zijn dat ze criminele feiten gepleegd hebben.
Analyse camerabeelden
Na de rellen van vorige week zondag werden achttien mensen administratief aangehouden, en één minderjarige werd gerechtelijk aangehouden. “Die administratieve aanhoudingen zijn vooral bedoeld om de orde op dat moment te handhaven, maar dat betekent niet dat ze vrijuit zullen gaan. De analyse van de camerabeelden is aan de gang”, legt de Open VLD-vicepremier uit. “We moeten ook respect hebben voor het moeilijke werk van de politie: eerst en vooral de openbare orde handhaven.”
In bijna alle arrondissementen bestaan vandaag al snelrechtkamers, maar daar volgt de eerste verschijning van de rechter pas binnen een maand. Toch werkt het snelrecht, stelt Van Quickenborne, al erkent hij wel dat die maand “een vrij lange periode” is.
In het Radio 1-interview herhaalde de minister van Justitie ook zijn uitspraken dat ouders van relschoppende minderjarigen de schooltoelage moeten kunnen verliezen. “Ouders moeten vanaf de eerste feiten een signaal krijgen, en vandaag is dat al mogelijk en gebeurt het ook, bijvoorbeeld na spijbelen. Nee, het is mijn bevoegdheid niet, maar Justitie komt nu eenmaal altijd op het einde van de keten. Iedereen moet aan hetzelfde zeel trekken, Justitie kan dit niet alleen aanpakken.”
Beste van Plus
LEES OOK
Hasselt Belgische koploper in onmiddellijk beboeten winkeldieven: jaarlijks 1,2 miljard verlies voor winkeliers
Nog nooit werd in ons land zoveel gegokt als tijdens afgelopen WK: “Wij maken ons grote zorgen”
Moslimexecutieve schrijft boze open brief aan minister Van Quickenborne
Zesde verdachte voor bedreigingen tegen minister van Justitie Vincent Van Quickenborne opgepakt in Nederland
Wedkantoren halen slag thuis, maar Van Quickenborne wil niet wijken: “Mijn maag keert om als ik dat lees”
Bekijk
Hoofdpunten
LIVE. Volg hier alle ontwikkelingen over de oorlog in Oekraïne
Waarom Zelenski nu absoluut straaljagers wil
Grote veiligheidsmaatregelen voor bezoek van Zelenski: tijdelijk geen verkeer tussen militaire luchthaven en Europese wijk
Veel suiker, veel plannen en creatief kokkerellen: wij leven een week lang via Too Good to Go
VIDEO. De voor- en nadelen van Too Good To Go: goed voor je portemonnee en het klimaat, of veel gedoe?
120 zakken chips voor 16 euro: Gilbert speurt web af op zoek naar beste koopjes