Themabeeld — © Shutterstock
Meer dan één miljoen Belgen kan zich geen gangbare levensstandaard veroorloven
Bijna een op de tien Belgen kan zich op materieel en sociaal vlak geen gangbare levensstandaard veroorloven. Zowat 1,083 miljoen inwoners werden in 2022 geconfronteerd met die situatie van ‘materiële en sociale deprivatie’. Dat blijkt uit de eerste resultaten van de EU-SILC-enquête, zo meldt het statistiekbureau StatbelOnder meer onverwachte uitgaven en het degelijk verwarmen van de woning liggen moeilijk voor een deel van de bevolking.
Voor het onderzoek werden meer dan 6.700 gezinnen ondervraagd over hun sociale contacten en over dertien uitgaven die zij zich al dan niet kunnen veroorloven. Wie zich vijf van die aspecten niet kan veroorloven, heeft te maken met materiële en sociale deprivatie. Dat blijkt volgens het onderzoek dus het geval te zijn voor 9,5 procent van de Belgische bevolking.
Er doen zich duidelijke regionale verschillen voor. In Vlaanderen bevindt 5,4 procent van de bevolking zich in die moeilijke situatie, maar in Wallonië (14,4 procent) en in het Brussels Gewest (17,5 procent) gaat het om een veel groter deel van de bevolking.
De statistieken tonen onder meer aan dat de energiecrisis ernstige gevolgen heeft voor een deel van de Belgische gezinnen. Zo geeft 5,1 procent van de Belgen aan dat ze onvoldoende financiële middelen hebben om hun huis voldoende te verwarmen. Dit is het hoogste percentage sinds 2019. Nochtans werd het onderzoek afgenomen tussen februari en augustus 2022, toen de temperaturen doorgaans voldoende hoog waren.
Ook blijkt een onverwachte uitgave van 1.300 euro een financieel struikelblok voor 22,7 procent van de Belgen. Jaarlijks minstens één week op vakantie gaan is om financiële redenen ook geen optie voor 20,8 procent van de bevolking. Zelfs een op de acht werkenden kan zich geen week vakantie veroorloven.
Voorts blijkt afspreken met vrienden of deelnemen aan vrijetijdsactiviteiten voor respectievelijk 8,6 procent en 10,6 procent van de Belgen financieel onhaalbaar te zijn.
LEES OOK
Minister Gennez terug in geboortestad Sint-Truiden voor ‘Sleep Out’ tegen dakloosheid
Federale regering lanceert projectoproep om dakloze jongvolwassen woning te bieden
Dag van de Alleenstaande Ouder: “Ik logeer al jaren in de hel”
Inzamelaar van kledij voor kinderen in armoede opent magazijn in Peer
Bisdom Hasselt is op zoek naar engelen (en ook jij kan er één worden)
Bekijk
Hoofdpunten
Ben piekert de hele nacht: “Mijn slaapprobleem zit tussen mijn oren”
De helft van de Limburgers snurkt: onze expert weet wat je eraan kan doen
VIDEO. Help, ik werk in shifts en mijn slaapritme is volledig verstoord: wat kan ik doen?
Win een boxspring van Grisar Slaapcomfort of een slaaptraining
Mannen die buschauffeur zwaar toetakelden week na feiten nog spoorloos
Parkwachter bij keel gegrepen op recyclagepark van Genk: “Dit kunnen we niet tolereren”