© via REUTERS
Tienduizenden Iraanse gevangenen krijgen gratie van Khamenei
Ayatollah Ali Khamenei, de hoogste leider van Iran, heeft zondag gratie verleend aan “tienduizenden” gevangenen, onder wie vele Iraniërs die tijdens recente protesten tegen het islamitische regime zijn gearresteerd, meldt de staatstelevisie. De gratieverlening omvatte vrijlating van gevangenen en amnestie. Khamenei kondigde de beslissing aan ter ere van de verjaardag van de islamitische revolutie van 1979.
Wel wordt geen gratie verleend aan gevangenen die beschuldigd zijn van spionage voor buitenlandse instanties of die direct contact met “buitenlandse agenten”. Ook gevangenen die vastzitten voor moord, het opzettelijk toebrengen van verwondingen, vernieling en brandstichting van overheidseigendom moeten niet rekenen op gratie. Voor Olivier Vandecasteele lijkt dit dus helaas geen soelaas te brengen.
Volgens mensenrechtenorganisatie HRANA zijn in Iran zeker 527 betogers vermoord sinds het begin van de protesten in september. Meer dan honderd betogers zijn ter dood veroordeeld, van wie er zeker vier zijn geëxecuteerd. Daarnaast werden ongeveer 20.000 mensen gevangengenomen.
Mahsa Amini
De aanleiding voor de protesten in het land was de dood van Mahsa Amini op 16 september 2022 in politiehechtenis. De Iraans-Koerdische werd gearresteerd door de zogenaamde zedenpolitie wegens het overtreden van de in Iran geldende islamitische kledingvoorschriften. De protesten hebben de politieke leiders in een van de ergste crisissen in decennia gestort.
Zondag hebben de Iraanse autoriteiten nog een journaliste aangehouden en veroordeeld tot een gevangenisstraf. Het gaat om Elnaz Mohammadi, chef maatschappij bij het dagblad Ham Mihan. Haar broer Elaheh, die ook schreef voor het dagblad, zit sinds begin december vast in de Evin-gevangenis in Teheran. Elaheh schreef over de kwestie-Amini, wat hem strenge vervolging opleverde. Daarnaast werd Hossein Yazdi, hoofdredacteur van de politieke nieuwssite Mobin 24, onlangs veroordeeld tot een jaar cel.
LEES OOK
Tientallen gewonden na aardbeving in Iran
Dode en gewonde Amerikanen in Syrië bij Iraanse droneaanval
EU legt nieuwe sancties op aan Iran
Olivier Vandecasteele heeft voor het eerst in zeven weken vanuit Iraanse cel contact met familie: “Hij kwam strijdlustig over”
Amnesty: “Iran onderwerpt kinderen in detentie aan gruwelijke foltering”
Bekijk
Hoofdpunten
“We zijn in shock”: man (45) en vrouw (55) komen om na brand in woonkamer van flat in Zutendaal
Zo vaak slapen Limburgers apart van hun partner. En is dat een goed idee?
Eveline heeft al haar hele leven slaapproblemen: “Sliep amper drie uur per nacht”
VIDEO. Help, ik kan ’s nachts niet stoppen met piekeren: onze slaapexperte weet raad
Hebben jongeren een gezonde nachtrust? “Drie of vier uur slaap is meer dan genoeg”
Win een boxspring van Grisar Slaapcomfort of een slaaptraining