Binnenkijken in vervallen rijhuis dat omgetoverd werd tot lichtrijke, moderne woning: “Maar het is géén glasbak”
Het Gentse architectenbureau Atelier Vens Vanbelle heeft op Batibouw de 3-2-1 Façade award gekregen voor de meest vernieuwende verbouwing met veel aandacht voor daglicht en privacy. De bekroonde verbouwing is die van een gezinswoning in de omgeving van het vroegere slachthuis.
De bewoners van het rijhuis in de Ooilamstraat zijn een echtpaar en hun drie tienerkinderen. “Ze hebben veel contact met hun Turkse en Vlaamse buren”, zegt Dries Vens, een van de twee vennoten van het gelauwerde architectenbureau. “Het was dus belangrijk dat de verbouwing van het oude pand dat ze in slechte staat hadden gekocht daarmee rekening hield. Daarnaast wilden we afstappen van een typische verbouwing van een rijtjeshuis waarbij alle licht enkel via de achtergevel binnenstroomt.”
“Wij daarentegen hebben ook gezorgd voor lichtinval aan de voorzijde”, zegt Vens. “Vanuit de keuken, die we naar de straatzijde hebben verplaatst, kunnen de bewoners contact houden met de buitenwereld. Om directe inkijk van op straat te vermijden is de keuken wel een beetje opgehoogd, wat voor een licht bel etage-effect zorgt.” (Lees verder onder de foto’s)
De achtergevel is helemaal opengewerkt — © Mr.Frank
De keuken werd verplaatst naar de straatzijde voor meer contact met de buitenwereld en een beetje verhoogd om directe inkijk te vermijden.
Hangende tuin
“Mensen vrezen soms dat je in een compact rijhuis op privacy en licht moet beknibbelen”, zegt Vens. “Maar dat hoeft niet. De achterkant van de rijwoning, die uitkijkt over het Astridpark aan de Visserij, is helemaal opengewerkt. Maar we hebben er bewust geen glasbak van gemaakt.”
We wilden dat er ook ruimte was voor intimiteit voor de vijf bewoners. Zeker tieners willen zich wel eens graag terugtrekken in hun eigen coconnetje. De vide die doorloopt over de 4 verdiepingen lijkt bijvoorbeeld op een hangende tuin met veel groen, waardoor het privacygevoel vergroot.” (Lees verder onder de foto)
Veel lichtinval maar ook privacy en intimiteit — © Mr.Frank
Atelier Vens Vanbelle, dat haar bureau heeft in de Brugse Poort, is overigens niet de enige Gentse winnaar van een Batibouwprijs. Het Melopeegebouw aan de Dokken kreeg een award voor de originele mix van kinderdagverblijf, basisschool en sporthal. Het verbouwde Wintercircus kreeg dan weer een eervolle vermelding van het publiek van de bouwbeurs. (Lees verder onder de foto)
De prijs ging naar de verbouwing van deze weinig in het oog springende rijwoning in de slachthuiswijk — © Mr Frank
De bewoners aan de achtergevel van hun bekroonde verbouwing. — © Mr Frank
© Mr.Frank
© Mr.Frank
LEES OOK
“Studenten eruit en allemaal hoeren erin”: man riskeert zware euro boete nadat hij kamers verhuurt aan sekswerkers
De meest van de pot gerukte loopwedstrijd ter wereld, met dank aan de moordenaar van Martin Luther King
Herman Brusselmans verhuist na meer dan 20 jaar van zijn loft naar een huis met tuintje: “Het zal wennen zijn”
Een skatepark op de speelplaats: school laat leerlingen vanaf nu skaten tijdens de pauze
Dominique (57) al elf dagen vast in appartement door defecte lift
Bekijk
Hoofdpunten
Appeltans kiest voor topadvocaat (en legt zo strategie al op tafel)
Minister Demir scherp voor stad Genk: “Erkenning moskeeën is nachtmerrie”
Papa van Sanda Dia toont de vuile schoenen van zijn zoon: “Dit is het enige wat me nog rest van hem”
Afscheidnemende Frank Deboosere sinds jaar en dag getrouwd met Hamontse ‘weervrouw’
Diepenbekenaar wil zelf windmolen bouwen in zijn tuin: heeft dat zin?
Onderzoek hoe gezond je tuin is: “We willen in heel Limburg theezakjes in de grond”