© Shutterstock
We schakelen over op zomertijd: minder slapen, langer licht
In de nacht van zaterdag op zondag schakelen we weer over op zomertijd. Om 2 uur ’s ochtends wordt de klok een uur vooruit gedraaid. Dat betekent dus één uur minder slaap maar het blijft ’s avonds wel langer licht.
De zomer- en de wintertijd worden in België sinds 1977 toegepast. De belangrijkste reden was om energie te besparen: dankzij de zomertijd kunnen mensen ’s avonds namelijk langer van het daglicht profiteren en is er dus geen elektrisch licht nodig.
Meer ongevallen
Tegenstanders wijzen echter op de verstoring van het bioritme. Bovendien leidt het in veel landen ook tot verwarring, want niet elk land schakelt op hetzelfde moment over, waardoor het een kluwen wordt. Volgens verkeersinstituut Vias gebeuren er in de eerste week na de omschakeling naar de zomertijd ook meer ongevallen op de Vlaamse wegen.
In 2018 opperde de Europese Commissie om het verschil tussen het zomer- en winteruur af te schaffen. Volgens peilingen waren heel wat Europeanen voor dit idee te vinden, maar de lidstaten slaagden er niet in om overeen te komen welk uur van de twee te kiezen. Uiteindelijk werd besloten dat elk land zelf mag kiezen welke “klok” ze afschaffen. In ons land moet de federale regering hierover nog een beslissing nemen.
De Croo probeert in Kamerdebat gemoederen rond natuurherstelwet te bedaren
Europese Commissie wil vrijwillig pact met AI-sector
Moederbedrijf Facebook krijgt recordboete van 1,2 miljard euro voor overtreden Europese privacyregels
Europese Commissie geeft toch groen licht: Microsoft mag maker ‘Call of duty’ overnemen
“Vanaf 2024 wacht ons land de Europese dwangbuis, met pijnlijke besparingen”
Patrik Hrosovsky zet KRC Genk met belangrijk doelpunt op weg naar zege: “We kunnen blijven dromen”
Knieblessure Bryan Heynen valt mee: “Emotioneel omdat ik team niet kon helpen”
Ja, het kan nog! KRC Genk houdt zijn kans op vijfde titel gaaf met zege op Club Brugge
ANALYSE. Stef Wijnants: “Tolu zakte zwaar door het ijs, Genk moet zondag stuk sterker voor de dag komen”
Overwinningsfeest voor Erdogan loopt uit de hand in Genkse Stalenstraat: “Stuk straat als driftzone”
Steenarend ontsnapt aan kasteel van Duras: “Ze zal hoogstens een kip weg plukken, maar geen mens aanvallen”